عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس

متن کامل

 

عمر باتری یو پی اس ( باتری سیلد اسید یو پی اس (

عمر باتری یو پی اس را می توان با چندین  شرایط مختلف توصیف کرد، که برخی از آنها از طرف تولید کنندگان مشخص شده و برای کسانی که در صنعت باطری هستند قابل درک می باشد اما بعضی از آن شرایط بدون تعریف واضح از طرف تولید کنندگان باتری می باشد که ممکن است باعث گمراه شدن مصرف کنندگان نهایی یو پی اس و باتری گردد.

به علاوه چندین شرایط محیطی بر عمر باتری تاثیرگذار است که باید زمانی که کاربر نهایی باتری را برای محیط خاصی انتخاب می کند، مورد توجه قرار می گیرد.این مقاله به توضیح شرایط “عمر باتری یو پی اس ” و دلیل استفاده از آنها می پردازد.

عمر طراحی باطری یو پی اس 

قبل از تولید یک باتری، طراحان تمام پارامترهای اساسی را که باتری باید به آنها برسد را در نظر میگیرند ، ولتاژ ، آمپر ، عمر طراحی ، سایز باطری ، ظرفیت هدایت کننده ها و الکترولیت ها و عمر طراحی باتری مشخصات اصلی طراحی باتری هستند . کار طراحان باتری این است که مطمئن شوند که الکترولیت و هدایت کننده کافی متناسب با سایز و ابعاد باتری طراحی شده وجود دارد تا ولتاژ و آمپر مورد نیاز را تا انتهای زمان عمر اسمی باتری تامین کند . عمر طراحی یک باتری در واقع زمانی می باشد که تولید کننده ادعا میکند که باتری قادر است پارامترها و مشخصات خود را حفظ کند. مشخصات عمر نامی باتری  از تولید کننده به تولید کننده دیگر و همچنین از مدل باتری به مدل دیگر متفاوت می باشد .

متغیرهای محیطی به طور معمول عمر باتری یو پی اس را تحت تاثیر قرار می دهد برای پیروی شرایط نگهداری طراحی شده باتری این پارامترها باید رعایت شوند:

میزان دقت ولتاژ شناور شبکه

فرکانس دیس شارژ باتری 

تعداد دیس شارژ باتری 

حداکثر میزان دیس شارژ باتری

عمق دیس شارژ باتری 

ولتاژ پایانی

دمای عملیاتی باتری 

میزان جریان و ولتاژ موثر در حین شارژ و همچنین دیس شارژ شدن باتری ها

این یک شرایط بسیار سختگیرانه است که باید به دقت دنبال شود تا شرایط بر طبق شرایط طراحی شده باتری ها منطبق باشد این در حالی است که تعداد خیلی کمی از مصرف کننده ها قادر به تامین این شرایط ایدآل برای باتری و سیستم یو پی اس خود هستند.

عمر خدماتی باطری یو پی اس ( عمر واقعی باطری یو پی اس (

بر خلاف عمر طراحی باتری عمر خدماتی آنها هیچ ویژگی خاصی ندارد. و تخمین های قابل اعتماد برای عمر باتری یو پی اس ، با توجه به محیطی که در دنیای واقعی باتری ها در آن در حال کار می باشند در نظر گرفته می شود.هنگامی که باتری ها در سیستم های برق اضطراری و یو پی اس (UPS) مورد استفاده قرار می گیرند ، پارامترهای الکتریکی و فیزیکی هر دو می تواند بسیار موثر باشند . در یو پی اس های مدرن با راندمان بالا ، باتری بسیار با اهمیت می باشد . سیستم باتری به طور فزاینده ای برای افزایش ظرفیت خازنی استفاده قرار می گیرد که بار ورودی به اینورتر را تثبیت می کند. پارامتر های مختلف محیطی و الکتریکی مختلفی هستند که بر روی عمر باطری تاثیر می گذارند که در زیر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

تاثیر دمای محیط در محل نصب باتری :

دمای محیطی که باتری ها در آن نصب شده اند نقش موثری بر عمر باطری ها دارد . به طور خاص برای باتری های سری VRLA ساخت کمپانی APC   دمای ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷°F) و سایر نقاط جهان ۲۰ درجه سانتیگراد (۶۸°F) مناسب می باشد . این دما دمای داخلی باتری می باشد و دمای اتاق نصب باتری ها نیست دمای داخلی باتری ها به طور کلی ~ ۱ درجه سانتی گراد (۲ درجه فارنهایت) بالاتر از دمای محیط نصب باتری ها می باشد درجه حرارت  اختلاف دما در نزدیک سقف تا  کف اتاق نصب باتری ها ممکن است حتی بیشتر از ۵ درجه سانتیگراد (۱۰°F) باشد

مهم است که توجه داشته باشیم که افزایش دما تا ۱۰ درجه سانتیگراد (۱۸ درجه فارنهایت) باعث کاهش تقریبا ۵۰ درصدی در عمر باتری یو پی اس می شود.  کاهش دما نیز باعث کاهش ظرفیت باتری ها تا تقریبا ۲۵٪ می گردد

راه اندازی مناسب باطری یو پی اس  :

بسیار مهم است که دقیقا از مشخصات سازنده باتری برای شارژ اولیه باتری ها  پیروی کنید ، در زمان تست اولیه و نصب و راه اندازی باتری یو پی اس عدم انجام این روش با دقت احتمال ممکن است باعث شود باتری هرگز به پتانسیل عملکردشان نرسند و عمر مفید باتری ها ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد .

پایداری محل نصب باطری یو پی اس

باتری یو پی اس  باید در یک محیط پایدار نصب شوند باتری ها نمی توانند در شرایطی که درجه حرارت به طور گسترده ای تغییر می کند یا جایی  که یک قسمت از محیط نصب باتری ها دمای بالاتر یا پایین تر از بقیه نقاط دارد بخوبی عمل کنند همچنین محل نصب نباید دچار لرزش و حرکت باشند بنابراین نصب بر روی پایه مستحکم توصیه می شود .

تاثیر محیط های خورنده بر باطری یو پی اس

باطری یو پی اس به طور خاص طراحی شده اند تا در فضا های سرپوشیده کاری ، یعنی مکان هایی که مردم به طور معمول کار می کنند نصب شوند محیط های خورنده مکان مناسبی برای نصب باتری یو پی اس نیستند اما گاهی اوقات باتری ها در یک فضای نامطلوب نصب می شوند اگر باتری ها در فضای سربسته کاری نصب نشده اند حداقل باید اطمینان حاصل کنید که محیط خورنده نیست

.

تعداد بازدید: 2022
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: ups-karan

نظرات

عضویت در خبرنامه
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×